Τρεις Πανελλήνιες διακρίσεις για το Δημοτικό Σχολείο Πάφου Ε'-Αγίου Δημητρίου

Το Δημοτικό Σχολείο Πάφου Ε΄ - Αγίου Δημητρίου, συμμετείχε στον 6ο πανελλήνιο διαγωνισμό «Κύπρος, Ελλάδα, Ομογένεια: Εκπαιδευτικές Γέφυρες», το οποίο τελεί υπό την αιγίδα του Εξοχότατου Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας κ. Νίκου Αναστασιάδη και κατάφερε να αποσπάσει 3 σημαντικές διακρίσεις ανάμεσα σε 300 σχολεία και 2000 μαθητικές δημιουργίες σε Ελλάδα και Κύπρο.

Συγκεκριμένα, κέρδισε:

• πρώτο πανελλήνιο βραβείο στην κατηγορία σποτ με την «Πράσινη Γραμμή». Επιμέλεια:  Άννα Ζίγκα, Σύνθια Σαββίδου Ιωάννου, Χαράλαμπος  Αβερκίου  και οι μαθητές Ε΄ και Στ τάξεων του Δημοτικού Σχολείου Πάφου Ε΄ - Αγίου Δημητρίου

• πρώτο πανελλήνιο βραβείο στην κατηγορία τραγούδι, με την «Πράσινη Γραμμή»Επιμέλεια: Άννα Ζίγκα και οι μαθητές Ε΄ Στ΄ τάξεων του Δημοτικού Σχολείου Πάφου Ε΄- Αγίου Δημητρίου και Δημοτικού Πάφου

• δεύτερο πανελλήνιο βραβείο στην κατηγορία παραμύθι, με την «Πράσινη Γραμμή». Επιμέλεια: Σύνθια Σαββίδου Ιωάννου και οι μαθητές Ε΄ Στ΄ τάξεων του Δημοτικού Σχολείου Πάφου Ε΄ - Αγίου Δημητρίου. Το ομώνυμο ποίημα «Πράσινη Γραμμή», περιλαμβάνεται στην ποιητική συλλογή «Αλήθειες, όνειρα και ειρήνη» της Δήμητρας Σωκράτους.