Βράβευση σχολείου μας από Σάκη Ρουβά (26/11/2015)

Σάκης Ρουβάς: Στην Κύπρο για να βραβεύσει μαθητές του προγράμματος "Συμμετοχή" 26.11.2015

Με τεράστια επιτυχία ολοκληρώθηκε ο Παγκύπριος εκπαιδευτικός διαγωνισμός «Πολίτες του Μέλλοντος» που διεξάγεται από το πρόγραμμα κοινωνικής αλληλεγγύης «ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ» της ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ ΚΡΙΣΤΗΣ,  σε συνεργασία με το τμήμα Αρχιτεκτονικής του Πανεπιστημίου Κύπρου.
Στην τελετή απονομής βραβείων, επαίνων και τιμητικών επαίνων συμμετοχής, που    πραγματοποιήθηκε στο Πανεπιστήμιο Κύπρου, την Πέμπτη 26 Νοεμβρίου, παρουσία
και του Πρεσβευτή του προγράμματος κοινωνικής αλληλεγγύης ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ Σάκη Ρουβά, ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα του διαγωνισμού, μέσω του οποίου μαθητές
από 50 σχολεία κλήθηκαν να δώσουν ολοκληρωμένες προτάσεις και μακέτες για  τη δημιουργία μεγάλων λειτουργικών - εικαστικών εγκαταστάσεων στα σχολεία. Το Δημοτικό Σχολείο Πάφου Ε΄ Αγίου Δημητρίου, πήρε τιμητικό έπαινο για τη συμμετοχή του στο διαγωνισμό.
Ο Πρεσβευτής του προγράμματος «ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ» Σάκης Ρουβάς δήλωσε: «Είμαι χαρούμενος για αυτή την ισχυρή ανταλλαγή ενέργειας που ενώνει μαθητές δημοτικού και φοιτητές Πανεπιστημίου και καταλήγει με τόσο θετικό αντίκτυπο στην κοινωνία. Αυτό που κάνουμε με τη «Συμμετοχή» είναι ένα ουσιαστικό πρότυπο και ειδικά σε αυτή την εποχή που ζούμε, που η ανάγκη για ανθρωποκεντρικά και υγιή πρότυπα είναι πιο απαραίτητη από ποτέ.»